Rozvláčně

Zářijové legislativní novinky jsou nevelké, zato poněkud zmatené. Může za to mírný nepořádek v datech účinnosti u zákona o šrotovném, jehož součástí byla novelizace 13 předpisů. Díky průtahům ve schvalování byl zákon schválen a zveřejněn téměř o tři měsíce později, než zákonodárci předpokládali. Zajímavý a přitom neutrální důsledek nacházíme u novelizovaného zákona o daních z příjmů. Po sedmi měsících vyšel Finanční zpravodaj pod číslem 4/2009. Upozorňuji na krátký pokyn k otázce bytových potřeb.

 

 

1. Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, byl novelizován zákonem č. 326/2009 Sb., o podpoře hospodářského růstu a sociální stability.

Účinnost od 24.9. 2009

Novela "našeho" zákona o daních z příjmů je jednou ze třinácti částí nového zákona o podpoře hospodářského růstu a sociální stability, který je mediálně známý jako zákon o šrotovném. Je to zákon zapeklitý a to nejen po stránce ekonomické, ale kupodivu i z hlediska legislativního. Účinnost je výslovně stanovena na 1. července 2009 (Čl. XVIII), ale ve Sbírce zákonů byl zákon zveřejněn téměř o čtvrt roku později, až 24. září 2009. Důvodem tohoto zpoždění bylo presidentské veto, president republiky tento zákon odmítl podepsat a 9. července ho vrátil poslanecké sněmovně. Ta o něm znovu hlasovala až 9. září 2009, kdy ho definitivně schválila.

Znamená to, že celý předpis je retroaktivní? Nikoli, takovou situaci řeší naše legislativní norma, zákon č. 309/1999 Sb., o Sbírce zákonů a Sbírce mezinárodních smluv:

Zákon č. 309/2009 Sb., § 3 odst. 3
Pokud není stanovena účinnost pozdější, nabývají právní předpisy účinnosti patnáctým dnem po vyhlášení. Vyžaduje-li to naléhavý obecný zájem, lze výjimečně stanovit dřívější počátek účinnosti, nejdříve však dnem vyhlášení
.

Pozdější účinnost v zákoně stanovena není, znamená to, že nabývá účinnosti patnáctým dnem po vyhlášení, tedy 8. října 2009, nikoli 1. července, jak je v něm uvedeno. Jak už to ale bývá, existuje i druhá právnická interpretace, která tvrdí, že zde existuje naléhavý obecný zájem a že zákon je proto účinný už ode dne vyhlášení, tedy od 24.9. 2009. Ať tak nebo onak, zákon tedy retroativní není.

 

Retroaktivní povahu ale mají dvě skupiny ustanovení, v nichž přímo figuruje datum 1. července. Jsou to ustanovení zákoníku práce o zvýšení nemocenské v prvních třech dnech pracovní neschopnosti z 25% na 60% průměrného výdělku a ustanovení zákona o státní sociální podpoře o výši přídavku na dítě. V obou případech se jedná o finanční nároky, lze proto čekat zajímavou právní diskusi při jejich uspokojování.

 

Novela zákona o daních z příjmů, která je jednou ze 13 částí zákona, z tohoto časového nepořádku kupodivu unikla. V zákonu je pro ni výslovně stanoveno, že nenabývá účinnosti k 1. červenci 2009, ale dnem vyhlášení (odobnou výjimkou je novela zákona o zaměstnanosti, která je účinná od 1.11. 2009).

 

Ale zmatek tím nekončí. Novinky, které přináší tato novela, už v zákoně o daních z příjmů figurují, takže se v daních vlastně žádná změna nekoná. Je to dočasné zkrácení doby leasingu a dočasné zkrácení doby odpisování pro majetek z odpisové skupiny 1 a 2. Obojí bylo do zákona vloženo novelou č. 216/2009 Sb. s účinností od 20. července 2009, viz bulletin 8/2009. Jak je to možné? Když počátkem července zákonodárce po presidentském vetu zjistil, že schvální daňových změn má zpoždění, popíšil si a navrhované změny zabudoval do jiného předpisu. Proto se znění příslušných ustanovení před nynější novelou (č. 326/2009 Sb). do slova a do písmene shoduje se zněním po novele.

 

Jediná skutečná změna, kterou novela přinesla je změna daňového zvýhodnění na vyživované dítě, které se zvyšuje z dosavadních 10 680 Kč na 11 604 Kč (§ 35c odst. 1). Zvýšení se ale poprvé použije až pro zdaňovací období roku 2010.

 

 

Finanční zpravodaj

2. Pokyn D-324 Výklad pojmu "bytové potřeby" pro účely uplatnění úroků z úvěrů jako nezdanitelné části základu daně z příjmů fyzických osob (§ 15 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů)

FZ 4/2009 č. 13 ze dne 25.9. 2009

Finanční zpravodaj vyšel letos pouze třikrát a proto má poněkud neobvyklé číslování. V lednu to bylo dvojčíslo 1-2/2009, v únoru vyšlo číslo 3/2009 a pak až v září číslo 4/2009. Uvádí Sdělení ke třem mezinárodním smlouvám a dva pokyny. Vybral jsem z krátký pokyn k daním z příjmů..

Úroky z úvěru nebo půjčky použitých fyzickou osobou na financování bytových potřeb jsou daňově účinným výdajem (§ 15 odst. 3 písm. h). Nový pokyn přináší mírné upřesnění, že ustavovení se vztahuje i na úroky z následných úvěrů, jimiž byly předchozí úvěry refinancovány. Vždy se ale musí jednat buď o hypoteční úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření.